Līdz ar komandas “Himantopus himantopus” uzvaru, 21. maija vakarā, noslēdzās 2017. gada notikums putnu vērošanā – Latvijas Ornitoloģijas biedības (LOB) organizētās sacensības “Torņu cīņas”. “Himantopus himantopus”, līdzīgi kā pērn, ieguva arī draudzīgākās komandas statusu ar 136 uzņemtiem apmeklētājiem Motacilla.lv Kaņiera tornī. Otro vietu ieguva komanda “Himantopus fārmklubs” karšu izdevniecības “Jāņa sēta” Lubāna D dambja tornī, bet trešo vietu – komanda “Šakāļi” “3 pavāru restorāna” Kuivižu tornī. Tautas klasē uzvarēja komanda “Knaš Ļinkist” Engures ezera ornitobāzes tornī. Savukārt par interesantāko novērojumu atzīts komandas “M-ērgļi” novērotais vidējais ērglis no Lubāna Zvidzes kanāla torņa. Kopumā Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstītajās 14. sacensībās “Torņu cīņās 2017” piedalījās 72 dalībnieki no 18 komandām, torņos uzņemot 388 apmeklētājus.

Putnu vērošanas sacensību "Torņu cīņas 2017" uzvarētāji - komanda "Himantopus himantopus" Kaņiera tornī. No kreisās: Ilze Bojāre, Mārcis Tīrums, Andris Klepers, Ieva Mārdega. Foto no Himantopus himantopus arhīva

Putnu vērošanas sacensību “Torņu cīņas 2017” uzvarētāji – komanda “Himantopus himantopus” Kaņiera tornī. No kreisās: Ilze Bojāre, Mārcis Tīrums, Andris Klepers, Ieva Mārdega. Foto no Himantopus himantopus arhīva

 

Ceturto gadu pēc kārtas putnu vērošanas sacensībās “Torņu cīņas 2017” uzvarēja komanda “Himantopus himantopus” (Ilze Bojāre, Andris Klepers, Ieva Mārdega, Mārcis Tīrums), kas tieši šādā sastāvā uzvar trešo reizi pēc kārtas un otro reizi tieši Kaņiera tornī. “Himantopus himantopus” šogad no Motacilla.lv Kaņiera torņa novēroja 93 putnu sugas, kas ir par 16 vairāk nekā torņa vidējais rādītājs (77). Pērn komandai uzvaru no šā paša torņa nodrošināja 92 novērotas putnu sugas, kas bija par 17 vairāk nekā torņa vidējais rādītājs (75). Saskaņā ar sacensību noteikumiem, par pieredzējušo klases uzvarētāju tiek atzīta komanda, kas novēro vairāk sugu salīdzinot ar attiecīgā torņa vidējo rezultātu. Arī šogad “Himantopus himantopus” ieguva draudzīgākās komandas titulu, uzņemot 136 apmeklētājus (pērn komanda uzņēma 118 apmeklētājus). Noslēguma pasākumā “3 pavāru restorānā” komanda atzina, ka apmeklētāji bija ļoti izglītoti un daudzi devās ciemos tieši sacensību “Torņu cīņas” dēļ.

Edgars Lediņš, LOB padomes loceklis un visu 14 sacensību “Torņu cīņas dalībnieks, atklāšanas pasākumā norādīja, ka “sacensībām “Torņu cīņas” ir ļoti liela sabiedrības izglītojošā nozīme papildus pašu dalībnieku sacensību garam. Šo 14 gadu laikā torņus ir apmeklējuši tūkstoši viesu, kuriem tas ir vēl viens solis tuvāk putniem un izpratnei par dabas aizsardzības nozīmi. Nemaz jau nerunājot par piemēriem, kad vienkāršs interesents putnu pasākumā piecu gadu laikā kļūst par nozīmīgu putnu aizsardzības darbinieku un pēc gada iegūs arī maģistra grādu bioloģijā.”

Arī šogad uzvarētājiem balvā pienācās Latvijā īpaši darinātas porcelāna krūzītes ar Māra Strazda zīmējumu – 2017. gada putnu – dzelteno cielavu Motacilla flava. Papildu balvu nodrošināja SIA “Motacilla” – ierīces dārza pasargāšanai no kaķiem. Karšu izdevniecība “Jāņa sēta” kā draudzīgākajai komandai dāvināja karšu sēriju “Ar karti dabā”.

Līdzīgi kā pērn, otro vietu ieguva komanda “Himantopus fārmklubs” (Ivars Brediks, Pēteris Daknis, Edijs Haberkorns, Mareks Kilups), atpaliekot tikai par 2 putnu sugām. “Himantopus fārmklubs” no karšu izdevniecības “Jāņa sēta” Lubāna D dambja torņa novēroja 94 putnu sugas (par 14 vairāk nekā torņa vidējais rādītājs). Trešo vietu ieņēma komanda “Šakāļi” (Valts Jaunzemis, Toms Endziņš, Roberts Jansons, Oskars Keišs), “3 pavāru restorāna” Kuivižu tornī novērojot visvairāk sugu – 102 (par 13 vairāk nekā torņa vidējais rādītājs).

Tautas klases uzvarētājkomanda “Knaš Ļinkist” (Līva Dakne, Monta Strazda, Agita Maderniece, Kārlis Tohters) no Engures ezera ornitobāzes torņa četru stundu laikā novēroja 51 putnu sugu. Galveno balvu Tautas klases uzvarētājiem nodrošina SIA “Motacilla” – īpašu putnu vērošanas un mācīšanas ekskursiju. Engures ornitobāzes tornis piedalījās sacensībās pēc 7 gadu pārtraukuma. Iepriekš tas nebija lietojams tehniskā stāvokļa dēļ, bet līdz ar atjaunošanu

Šogad sacensībās piedalījās vairāki jauni torņi, t.sk. Mērsraga pļavas tornis un Rīgas brīvostas Mīlestības saliņas tornis “Knābis”. Komanda “Trulīši” (Dace Rukšāne, Linda Erdmane, Ieva Šnepste, Rūdolfs Kroičs), kura Tautas klases ietvaros devās uz Rīgas brīvostas Mīlestības saliņas torni, pateicās atsaucīgajiem Rīgas brīvostas pārvaldes darbiniekiem, kuri ar īpašu ūdens transportu nogādāja komandu uz un no Mīlestības saliņas. Rīgas brīvostas pārvalde kā veicināšanas balvas Tautas klases komandām nodrošināja arī jautājumu spēli “Ko Tu zini par Rīgas ostu?”

Par interesantāko novērojumu tika atzīts komandas “M-ērgļi” (Jānis Ķuze, Māris Strazds, Viesturs Vintulis, Sintija Martinsone) novērotais vidējais ērglis no Lubāna Zvidzes kanāla torņa. Vidējais ērglis ir samērā rets ieceļotājs Latvijā – tas tiek novērots regulāri, lai arī ne katru gadu. Ļoti retos gadījumos ir konstatēta arī ligzdošana Latvijā. Vidējā ērgļa noteikšana savā ziņā ir meistarstiķis, jo ir ļoti grūti atšķirams no mazā ērgļa. Par šo interesanto novērojumu komanda “M-ērgļi” saņēma arī interesantus putnu būrīšus no kokbetona zīlītēm, erickiņiem, dzilnīšiem u.tml. putniem.

 

 

Kopējā rezultātu tabula MS Excel formātā (apkopojis Māris Jaunzemis).

Citās nominācijās rezultātu apkopošana vēl turpinās, un detalizētāka statistika tiks publicēta sacensību “Torņu cīņas” interneta vietnē: www.tornucinas.lv.

Nākamās “Torņu cīņas” notiks 2018. gada 19.-20. maijā. Savukārt rudenī – 2017. gada 21. oktobrī – notiks trešās putnu vērošanas sacensības “Rīgas putnu cīņa”. Tās ietvaros putnu vērotāju komandas centīsies novērot pēc iespējas vairāk putnu sugu Rīgas administratīvās teritorijas robežās.

Diennakts putnu vērošanas sacensības “Torņu cīņas 2017” organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar Latvijas vides aizsardzības fondu, 3 pavāru restorānu, Karšu izdevniecību “Jāņa sēta”, SIA “Motacilla”, “Swarovski Optik”, Rīgas brīvostas pārvaldi, Draugiem.lv, Māri Strazdu, iGoTerra.com, Sunbird Apps, Dodies.lv un Dabas aizsardzības pārvaldi.

 

Papildu informācija: Agnis Bušs, putnu vērošanas sacensību “Torņu cīņas 2017” koordinators, agnis@putnidaba.lv

 

Publicēts: 22.05.2017
Komentāru skaits: 0