Diennakts putnu vērošanas sacensību "Torņu cīņas 2018" uzvarētāji - komanda "Himantopus himantopus". No kreisās: Mārcis Tīrums, Ieva Mārdega, Ilze Bojāre, Andris Klepers. Foto: Baiba Kaškina

Diennakts putnu vērošanas sacensību “Torņu cīņas 2018” uzvarētāji – komanda “Himantopus himantopus”. No kreisās: Mārcis Tīrums, Ieva Mārdega, Ilze Bojāre, Andris Klepers. Foto: Baiba Kaškina

 

Uzvaru diennakts putnu vērošanas sacensībās “Torņu cīņas 2018” ar simboliski novērotām 100 putnu sugām gūst komanda “Himantopus himantopus”. Šis ir jau piektais gads pēc kārtas, kad uzvaru iegūst tieši šī komandu, šoreiz – no Burtnieku poldera torņa. Otro vietu ieguva komanda “Zaļknābji” Engures ez. Ziemeļu tornī, bet trešo – komanda “M-ērgļi” Sātiņu tornī. Sacensību Tautas klasē uzvarēja komanda “Spectatores Avem”, vērojot putnus Slampes kurgāna platformā četras stundas. Par interesantāko novērojumu atzīts komandas “Saldus & Co” novērotais kukaiņu piekūna no Sedas torņa. Savukārt par draudzīgāko komandu kļuva “Naktstputni”, Kaņiera tornī uzņemot 73 apmeklētājus. Kopumā Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstītajās 15. sacensībās “Torņu cīņas 2018” piedalījās 72 dalībnieki no 19 komandām, kopā novērojot 180 putnu sugas un torņos uzņemot 314 apmeklētājus.

Piekto gadu pēc kārtas putnu vērošanas sacensībās “Torņu cīņas 2018” uzvarēja komanda “Himantopus himantopus” (Ilze Bojāre, Andris Klepers, Ieva Mārdega, Mārcis Tīrums), kas tieši šādā sastāvā uzvar ceturto reizi pēc kārtas. “Himantopus himantopus” šogad no Burtnieku poldera torņa novēroja 100 putnu sugas, kas ir par 21 vairāk nekā torņa vidējais rādītājs (79). Saskaņā ar sacensību noteikumiem, par pieredzējušo klases uzvarētāju tiek atzīta komanda, kas novēro vairāk sugu salīdzinot ar attiecīgā torņa vidējo rezultātu.

Arī šogad uzvarētājiem balvā pienācās Latvijā īpaši darinātas porcelāna krūzītes ar Māra Strazda zīmējumu – 2018. gada putnu – pļavu tilbīti Tringa totanus. Papildu balvu nodrošināja SIA “Motacilla” – grāmatu “A Field Guide to Monitoring Nests”, kas būs vērtīgs papildinājums putnu uzskaitēs

Otro vietu izcīnīja komanda “Zaļknābji” (Dāvis Ūlands, Mārtiņš Zilgalvis, Mārtiņš Platacis, Marks Lotārs Pupiņš), no Engures ezera Ziemeļu torņa novērojot 86 putnu sugas jeb par 15 sugām vairāk nekā torņa vidējais rādītājs (71). Savukārt, trešo vietu ieguva komanda “M-ērgļi” (Jānis Ķuze, Māris Strazds, Viesturs Vintulis), atpaliekot tikai par vienu sugu un no Sātiņu torņa novērojot 90 sugas jeb par 14 vairāk nekā vidējais rādītājs. Tā kā Sātiņu tornis sacensībās tika iekļauts pirmo reizi, tad vidējā rādītāja aprēķināšanai izmantoti visi iepriekšējo sacensību rezultāti no visiem torņiem un šogad šis rādītājs bija 76.

Putnu vērošanas sacensību "Torņu cīņas 2018" Tautas klases uzvarētāji - komanda "Spectatores avem". No kreisās: Raimonds Sīmanis, Vita Sīmane, Andris Grīnbergs un sacensību koordinators Agnis Bušs. Foto: Baiba Kaškina

Putnu vērošanas sacensību “Torņu cīņas 2018” Tautas klases uzvarētāji – komanda “Spectatores avem” – dalās savā pieredzē. No kreisās: Raimonds Sīmanis, Vita Sīmane, Andris Grīnbergs un sacensību koordinators Agnis Bušs. Foto: Baiba Kaškina

 

Tautas klases uzvarētājkomanda “Spectatores avem” (Vita Sīmane, Raimonds Sīmanis, Andris Grīnbergs) no Slampes kurgāna platformas četru stundu laikā novēroja 46 putnu sugas. Jau tradicionāli galvenā balva Tautas klases uzvarētājiem ir īpaša putnu vērošanas un mācīšanas ekskursija.

Par interesantāko novērojumu tika atzīts komandas “Saldus & Co” (Jānis Jansons, Māris Jaunzemis, Ainars Mankus, Sandris Rabkevičs) novērotais kukaiņu piekūns no Sedas torņa. Lai arī kukaiņu piekūns ir regulārs, tomēr rets caurceļotājs. Šīs nominācijas uzvarētāju komanda ieguva ar vebkameru aprīkotu svīres būri citu interesantu novērojumu dokumentēšanai, kā arī Lietuvas ornitologa Vītauta Juša grāmatu “Ventes ragas”

Tradicionāli draudzīgākās komandas statusu ieguva komanda Kaņiera (Motacilla) tornī – komanda “Naktsputni” (Edgars Lediņš, Edgars Laucis, Ēriks Dreibants, Ēriks Tempelfelds) uzņēma 73 apmeklētājus. Balvā komanda saņēma jauno karšu izdevniecības “Jāņa sēta” izdoto Baltijas ceļu atlantu nākamo putnu vērošanas sacensību apmeklēšanai Lietuvā un Igaunijā.

Kopējā rezultātu tabula MS Excel formātā (apkopojis Māris Jaunzemis).

Citās nominācijās rezultātu apkopošana vēl turpinās, un detalizētāka statistika tiks publicēta sacensību “Torņu cīņas” interneta vietnē: www.tornucinas.lv

Nākamās “Torņu cīņas” notiks 2019. gada 18.–19. maijā. Savukārt rudenī – 2018. gada 20. oktobrī – notiks ceturtās putnu vērošanas sacensības “Rīgas putnu cīņa”. Tās ietvaros putnu vērotāju komandas centīsies novērot pēc iespējas vairāk putnu sugu Rīgas administratīvās teritorijas robežās.

 

AICINĀM ZIŅOT PAR ZINĀMAJIEM TORŅIEM UN PUTNIEM AP TIEM

LOB izsludina akciju “100 putnu torņi Latvijas simtgadei” un aicina ziņot par putnu vērošanas torņiem, skatu torņiem un platformām, kā arī citām līdzīgām konstrukcijām. Savu atsauksmi par torņiem (gan kartē esošajiem, gan vēl neiekļautajiem) un tajās novērotajām putnu sugām sūti uz e-pastu putni@lob.lv. Akcijas mērķis ir apzināt 100 torņus un līdzīgas konstrukcijas, kas būtu izmantojamas putnu vērošanai. Pagaidām vietnē www.tornucinas.lv (sadaļā KARTE) ir apkopota informācija par 51 torni.

 

Diennakts putnu vērošanas sacensības “Torņu cīņas 2018” organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar Latvijas vides aizsardzības fondu, 3 pavāru restorānu, Karšu izdevniecību “Jāņa sēta”, SIA “Motacilla”, “Swarovski Optik”, Māri Strazdu, iGoTerra.com, Sunbird Apps, Dodies.lv un Dabas aizsardzības pārvaldi.

 

 

Papildu informācija:

Agnis Bušs, LOB sabiedrisko attiecību koordinators, agnis@putnidaba.lv

Publicēts: 21.05.2018
Komentāru skaits: 0